8.04.2021

Moje Drogie Przedszkolaki – jesteście po prostu wspaniałe ! 
Na zdjęciach, które dostajemy od Waszych Rodziców widać, jak dzielnie pracujecie. Jajcarze Poli, Michała i Zosi mają już niezłe czuprynki 😊Łucja, mała Lilka, Tymon z Jagienką i Michał z Helcią  dzielnie pracują z książkami.  Odezwały się też Zosia i Marysia ! Serdecznie Was pozdrawiamy Dziewczynki 😘  Widzę, że ćwiczyczycie równowagę  z książkami  na głowie  i super, że pokazałyście nam swoje ulubione książeczki ! Czy wiecie jaką książkę najbardziej lubi Zosia, jaką Marysia, jaką Lilka a jaką Pola ? Jeśli nie wiecie, to koniecznie zajrzyjcie do galerii ze zdjęciami. Zuźka robi mnóstwo prac i przysyła nam dużo zdjęć. Dziękujemy Zuzia i pozdrawiamy 😉 A Haneczka już nam pokazała sensoryczną stronę ze swojej książeczki – są tam różne wspaniałości – guziki, koronki, druciki, sreberka – cudeńka różne. Wiemy, że swoje książki robią także Michał, Łucja, Wiki i Zuzia. A może jeszcze ktoś z Was robi a my o tym nie wiemy ? Jeśli tak, to koniecznie zróbcie zdjęcia i się pochwalcie 😉


1. Jak dbać o książki ? Chcę Wam coś pokazać. Popatrzcie na zdjęcie poniżej. Jaka jest ta książka ?

Tak, ta książka jest stara, brudna i rozerwana. To jest moja najstarsza książka, Ma aż …. 107 lat ! Kiedy do mnie trafiła była już taka rozklejona i brudna – pewnie ze starości i być może była często czytana. Czasami jednak już nowe książeczki są zabrudzone i uszkodzone dlatego, że ktoś o nie nie dba … 😞 Posłuchajcie wiersza  o smutnej książeczce pani Olgi Adamowicz.

Tak, o książki należy dbać. Jeśli będziemy je szanować, to będziemy mogli długo z nich korzystać i długo się nimi cieszyć, a później przekazać je młodszym dzieciom. Posłuchajcie, jak należy dbać o książki.


2. Szpital chorej książki.
Jeśli w Waszym domu są uszkodzone książki  – mają np. poobdzierane grzbiety, uszkodzoną okładkę, wyrwane lub naderwane strony, pozaginane rogi  – to możecie je “wyleczyć”. Najlepszym lekarstwem jest wyprostowanie stron i przyklejenie w odpowiednich miejscach taśmy klejącej. Odklejanie i odcinanie taśmy klejącej nie jest łatwym zadaniem, dlatego może być Wam potrzebna pomoc dorosłych. Spróbujcie znaleźć w domu choć jedną książkę, która dziś stanie sie Waszym pacjentem i którą wyleczycie. Książki to nasi przyjaciele a przyjaciołom trzeba pomagać.


3. Zakładka. Czy wiecie, co to jest zakładka ? 


Kiedy przerwać musisz książki czytanie, włóż ją do środka, niech w książce zostanie.Ona Ci przypomni dokąd trzeba wrócić, kiedy na czytanie chęć Tobie powróci.


Chciałabym, żeby dziś każdy z Was wykonał własnoręcznie zakładkę do książki. Spójrzcie – poniżej są zakładki, które znalazłam w mojej szufladzie. 

Są wśród nich zakładki papierowe, metalowa, z wstążeczkami lub bez, kupione lub zrobione samodzielnie. Większość zakładek umieszcza się pomiędzy stronami książek, ale jest też zakładka, którą nakłada się na narożnik strony. Przesyłam Wam też wzory wesołych, zwierzęcych zakładek. 

Powyższe  przykłady są inspiracją. Możecie z nich skorzystać, możecie je ozdobić, ale możecie też zrobić zupełnie inne zakładki według swoich pomysłów. I koniecznie nam je pokażcie ! 😍


5. Projekt plastyczny – Moja książka. Pamiętajcie żeby tworzyć kolejne strony Waszej własnej książki. Kiedy już wrócimy do przedszkola będziemy je wszystkie oglądać i opowiadać sobie o nich. 


6. Piosenka „Książki, kto książki czyta” Posłuchajcie, jak zachęcają do czytania książek dziewczynki, które już chodzą do szkoły. Wy jeszcze nie potraficie czytać, bo w przedszkolu dopiero bawimy się literkami a będziecie się ich uczyć w szkole – choć wielu z Was już zna większość literek 😊  Narazie czytają Wam rodzice, starsze rodzeństwo, babcie, dziadkowie lub panie w przedszkolu, ale jeśli lubicie słuchać, kiedy ktoś Wam czyta książki, to prawdopodobnie kiedyś z przyjemnością będziecie je czytać sami ❤

A na zakończenie dzisiejszych zajęć chcę Wam pokazać, jak wyglądają kwiaty w naszym przedszkolnym ogródku. Czy pamiętacie, jak jesienią sadziliśmy cebulki kwiatowe ranników przebiśniegów i krokusów ? Przez całą zimę czekały w ziemi na wiosenne słońce a teraz kwitną lub już przekwitają. Towarzyszą im dosadzone wiosną kolorowe kwiatki – bratki.


Pozdrawiam Was serdecznie. Życzę miłej dnia. Do jutra 😉

A poniżej powtórka z angielskiego:

Kolumb