14.04.2021

Dzień dobry Mali Odkrywcy ?

1. Zaczynamy poranną rozgrzewką – dziś po angielsku ?


Jak Wam się podobał wczorajszy bajkowy Quiz ?  Czy pytania i zadania były dla Was trudne, czy łatwe ? Ciekawe, ilu z Was otrzyma dyplom i upominek   – już niedługo się dowiecie ?

A dziś porozmawiamy sobie  o zamkach i o … Białej Damie.

1. W baśniach i legendach  królowie i królowe mieszkają w zamkach. Jak myślicie – czy tak sie dzieje tylko w bajkach? Czy może teraz w niektórych zamkach też mieszkają prawdziwi królowie i królowe ? 
Tak, to prawda. W niektórych krajach, np. w Szwecji, w Belgii, czy Norwegii nadal żyją królowie i książęta, którzy mieszkają nie w blokach, nie w domach, tylko w zamkach. Najbardziej znaną królową jest królowa Anglii, która ma na imię Elżbieta II. 


Elżbieta II ma kilka zamków, w których mieszka na zmianę.

W naszym kraju  – w Polsce  – nie ma króla. Ale są  zamki – muzea i pamiątki po rodzinach królewskich i książęcych, które można zwiedzać i oglądać.  

2. W naszym miasteczku  – w Kórniku  – też jest zamek. Każdy z Was na pewno go widział i wie, jak dziś wygląda. A wcześniej wyglądał tak:

Dawno, dawno temu mieszkała w nim bardzo ciekawa postać – posłuchajcie zagadki i spróbujcie odgadnąć, kto to był. 

Na kórnickim zamku mieszkała,
o Kórnik i Bnin bardzo dbała. 

Kościoły i ratusze budowała i nawet piorunochrony zakładała.

Dziś podobno też ją spotkać możemy, jeśli o północy do parku pójdziemy.

Lubi być w suknie jak ze śniegu ubrana nazywają ją  ……….

Czy znacie Legendę o Białej Damie z Kórnika?

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-91.png

Legenda głosi, że w kórnickim zamku tuż przed północą ożywa osiemnastowieczny portret Teofili z Działyńskich: kobieta w pięknej białej sukni schodzi z obrazu.

Teofila z Działyńskich (1714‒1790) – była niezwykłą kobietą ― właścicielką wielu dóbr, sprawnie zarządzającą majątkiem. Przebudowała zamek w Kórniku, tworząc barokową rezydencję z założeniem ogrodowym, dbała o drogi, mosty i wiatraki, zakładała tamy na jeziorze. Stworzyła w Kórniku manufakturę płócienniczą, prowadziła hodowlę jedwabników. Według legendy, jej duch nie może zaznać spokoju.

Od czasów średniowiecza była w Kórniku siedziba rodu Górków, wygasłego z końcem XVI w. ― po nich pozostał m.in. zameczek myśliwski nad jeziorem. Teofila zdecydowała się go rozebrać, a cegłę przekazać okolicznym mieszkańcom na budowę murowanych kominów, które miały zapobiegać pożarom. Wedle lokalnej opowieści – w zameczku zgromadzone były skarby Górków, których strzegły złe stwory, i to właśnie za ich sprawą, obrażonych za zburzenie ich skarbca, duch Teofili ma do dziś pokutować, krążąc po kórnickich ogrodach.

5. Praca plastyczna – Biała Dama

Spróbujcie proszę zrobić portret Białej Damy. Narysujcie głowę, a suknie doklejcie z czegoś białego. To może być cokolwiek, ale koniecznie białe – np. papier, płatki kosmetyczne, materiał, wata, ziarenka kaszy lub folia. Podpowiedź wklejam poniżej i  wielkim zaciekawieniem czekamy na Wasze pomysły ? 

6.  Poniżej przesyłam Wam karty pracy. Oczywiście dziś karty pracy są … zamkowe ?

7. Układanki z kredek. Do tej zabawy potrzebne Wam będą tylko kolorowe kredki i kawałek stołu, lub podłogi. Uszykujcie kredki, usiądźcie wygodnie i rozpocznijcie układanie kredek zgodnie ze wzorem na obrazkach. Zwróćcie uwagę na kolor oraz stronę ułożenia kredki. Popatrzcie, jak dużo możliwości daje ta zabawa, jak dużo figur można ułożyć. A na tym nie koniec, bo przecież każdy z Was może wymyślić swój własny układ i ułożyć z kredek  np. zamek ?

8. A na zakończenie przesyłam Wam bardzo nastrojową piosenkę  o Księżycowym Zamku

Ale dziś było zamkowo ? To wszystko na dzisiaj. Do jutra

Pani Eliza

Kolumb