29.03.2021 – cz. 2 – Świąteczne Porządki

Dzień dobry Dzieci, tu Pani Eliza!

Witam Was serdecznie. Przez jakiś czas nie będziemy mogli spotykać się w przedszkolu, ale zamiast tego każdego dnia dostaniecie pomysły na zabawy lub eksperymenty. Będą piosenki, kolorowanki, zagadki a nawet gimnastyka. Przecież „Mali odkrywcy”  nie lubią się nudzić, prawda ? 🙂


1. Kochane Dzieci,

czy w Waszych domach zaczęły się już przedświąteczne porządki ? Czy mama lub tata myli okna lub odkurzali ? A jak wyglądają Wasze pokoje? Chyba nie do końca wszystko jest na swoim miejscu…. ? Zatem do dzieła ! Niech każdy pójdzie do swojego pokoju i wraz z mamą lub tatą ustali, co dziś posprząta. Może trzeba posegregować klocki, a może kredki leżą gdzieś rozsypane zamiast grzecznie siedzieć w kubeczku ?  A może jednak w kąciku lalek lub samochodzików jest największy bałagan ? Pamiętajcie tylko, że ustalacie z rodzicami, co trzeba posprzątać, ale sprzątacie sami! Dacie radę ! A pomoże Wam w tym piosenka:


2. Czy pamiętacie, jaki dźwięk wydaje baran ? A jak mówimy na dziecko owcy i barana ? Tak, to jagniątko. Z pewnością pamiętacie też, że owca daje mleko, z którego robi się serek o nazwie oscypek. Owca daje też wełnę, żebyśmy zimą mogli nosić ciepłe, puchate sweterki, szaliki i czapki. Zadanie plastyczne dla Was na dziś to właśnie  – owieczka 🙂 Będziecie potrzebować pomocy rodziców, ale tylko na początku i tylko przez chwilę. Poproście żeby wydrukowali lub narysowali Wam kontur owieczki  a dalej to już Wasze zadanie:

Uszykujcie sobie proszę chusteczki higieniczne, lub biały papier toaletowy, lub płatki kosmetyczne (albo wszystkiego po troszku) i zacznijcie je drzeć paluszkami na małe kawałki; malutkie, tak żeby Wasze paluszki miały dziś porządny trening 🙂 Nie śpieszcie się przy tym. Następnie posmarujcie brzuszek owieczki klejem i przyklejcie tam te wszystkie małe skrawki. Głowę i nogi możecie pokolorować. Możecie też dorysować owieczce młodą trawę, kwiatki lub motylki, tak żeby było jej jak najprzyjemniej, a kiedy już skończycie Wasze dzieła, to nie zapomnijcie zrobić zdjęcia i nam przesłać. Już nie możemy się doczekać !

3. Po takiej długiej i dokładnej pracy plastycznej czas na rozruszanie się. Zapraszam wszystkich na gimnastykę ! Słuchajcie uważnie, co trzeba robić i jakie słowa powtarzać. Możecie zaprosić do tej zabawy rodzeństwo, lub rodziców – oczywiście, jeśli mają na to ochotę. I jeszcze jedno – pamiętajcie – im szybsza muzyka, tym poruszamy się szybciej; im wolniejsza – tym poruszamy się wolniej:

4. Zmęczeni ? OK, Odpocznijmy trochę. Mam dla Was jajka, przy ozdabianiu których będziecie mogli odpocząć po gimnastyce.

Możecie sobie wybrać –  czy chcecie ozdabiać jajko w koła – wyklejać je plasteliną lub ewentualnie kolorować; czy może wolicie jajko, które najpierw trzeba ozdobić po śladzie, a dopiero potem dokładnie pokolorować. Jestem pewna, że wszystkie starszaki i część średniaków (a może nawet ktoś z Maluszków) jako pierwsze wybiorą jajko do ozdabianie po śladzie 🙂


5. I moja ostatnia propozycja dla Was na dziś. coś naprawdę fajnego ! Z pewnością każdy z Was ma w domu jajka i wytłaczanki od jajek. A czy macie także nasiona rzeżuchy lub owsa wielkanocnego i watę, lub zwykłą ziemię ? Jeśli tak, to możecie zrobić Gang Jajcarzy ! O właśnie taki !

Mogą to być dwa Jajcarze przyjaciele, może być grupa czterech dobrych kolegów i koleżanek a może być całe jajowe przedszkole  – jak tam sobie wymyślicie. Jeśli Jajcarze Wam się udadzą, to możecie je dać komuś w prezencie 🙂

Skorupkę od jajka trzeba wypełnić watą lub ziemią a następnie posypać nasionami  i podlać około 1-2 łyżkami wody. Następnie odstawić w ciepłe, jasne miejsce, najlepiej na parapet i czekać aż Jajcarzowi zacznie rosnąć czuprynka. Nie zapomnijcie go podlewać każdego dnia ! Kiedy rzeżucha lub owies już urosną na skorupce można narysować śmieszne minki a z włosów  zrobić jakąś fryzurkę. Można też Jajcarzom nadać imiona i tworzyć o nich opowieść – co lubią, skąd przybyły i jakie mają marzenia. Czekamy na zdjęcia Waszych Jajcarzy i ich historie ! 
To wszystko na dziś. Jutro też się spotkamy Ściskam Was mocno.

Do jutra, paaaa 😘Pani Eliza

Kolumb